Pilaitės dvaras ir netikėtas vėjo malūnas

     Važiuojant į Pilaitę, Vilniuje, kaskart akys užkliūdavo  už rudo (lankytinas objektas) ženklo – Pilaitės dvaras 0,4 km (atrodo tiek km). Kartą ten ir pasukome. Neprivažiavus dvaro, dešinėje pusėje stūkso Pilaitės piliakalnis. Kaip rašome šalia įrengtame informaciniame stende, čia XVI a. garsios didikų giminės atstovas Grigalius Astikas pastatė vieną iš nedaugelio Lietuvoje gynybinę- reprezentacinę pilį, kuri greičiausiai stovėjusi iki 1655 m., kol puolant Vilnių per LDK karą su Maskva, buvo sugriauta.

Pilaitės piliakalnis

Pilaitės piliakalnis

        Pilaitės dvaras minimas jau nuo XVI a. ir yra susijęs su stovėjusia pilimi. Po karo su Maskva, dvaras priklausė jėzuitams, vėliau buvo perduotas Seimo įsteigtai Edukacinei komisijai, o iš turto gaunamos pajamos skiriamos mokykloms išlaikyti. Galiausiai 1827 m. dvarą nupirko Vilniaus universitetas ir pradėjo steigti pirmąjį Lietuvoje Agronomijos institutą, bet carui 1832 m. universitetą uždarius, dvaras pateko Liaudies Švietimo ministerijos žinion. Vėliau dvaras buvo išnuomotas ir jo teritorijoje pastatytas drobės ir siūlų balinimo fabrikas, bet neilgai trukus mediniai pastatai sudegė. Pilaitės keliavao iš rankų į rankas. Dabartinius pagrindinius dvaro rūmus XIX a. pb. – XX a. pr. pastatė broliai Gogenbachai.
Pilaitės dvaras 1940 m. buvo nacionalizuotas, ten buvo įkurtas Buivydiškių tarybinio ūkio – techninkumo pagalbinis ūkis, o po 1990 m. įrengti butai…

Pilaitės dvaro rūmai

Dvaro rūmai

Dvaro teritorijoje tebestovi ir XIX a. pastatyta mūrinė oficina.

Oficinos veranda

Oficina ir gyvenamasis namas

Atnaujintas Pilaitės dvaro vandens malūnas, pastatytas ant Sudervės upelio kranto.

Pilaitės dvaro vandens malūnas

Vandens malūnas

Įrenginių ekspozicija

Mažas vėjo malūnas

          Dvaro teritorijoje radome netikėtą tokiai vietai radinį – didžiulį vėjo malūną. Šaunu, kad kažkas pasirūpina informaciniais stendais ir nepalieka užklydėlių nežinioje. Pasirodo šį malūną su viso kaimo pagalba Šakių rajone už Amerikoje uždirbtus pinigus 1923 m. pasistatydino Petras Žasetis. Malūnas, iš pradžių vėjo pagalba, vėliau – elektros, malė iki pat 1990 m. Atkūrus nepriklausomybę ir jį grąžinus savininko palikuonims, malūnas pervežtas į Pilaitę ir rekonstruotas.
Iš kitų vėjo malūnų šis išsiskiria mediniu pagrindo paviršiumi. Kituose malūnuose jis statytas iš akmens ar plytų mūro. Unikalus jis ir paskutiniojo aukšto aukščiu – 2,8 m, o kituose malūnuose jis siekia daugiausiai 1,5 m.

Pilaitės vėjo malūnas

Vėjo malūnas

Ir apskritai kažkoks keistas jausmas apėmė lankantis Pilaitės dvare, atsiduri tokioj aplinkoj, kur niekad nepsakytum, kad esi Vilniuje…

 

  

Apie autorių

Paskelbė: kelionesLietuvoje

Lap 15, 2013